top of page

Bull terrier a miniature bull terrier

Je bullteriér to čo hľadáte?

          Nie sú roztomilí? Dobráci na pohľadanie. Pokojne odpočívajúci, zoradení na posteli pekne ako vojaci. Radi by sme dúfali, že sú takí stále, ale v skutočnosti je to trošku zložitejšie. Ponechaní vlastému osudu, bez každodenných aktivít a venovanej pozornosti, môžu svojmu majiteľovi kľudne zničiť celý byt. Harmonické obrazy spiacich bullteriérov sú výsledkom ich dôsledných prechádzok a hier so svojimi majiteľmi.

sleeping bull terriers / spiaci bullteriér
Splnenie očakávaní

          Bullteriéra asi najviac charakterizuje jeho jedinečná, vajíčkovitá hlava. Mnoho ľudí si ho mýli s "pitbullom", dokonca aj média neraz publikujú mylné ilustračné obrázky psov. Moderný bullteriér rozhodne nie je bojový pes. Bullteriér je milujúci spoločník, láskavý k ľuďom a iným psom. Testosterónom nabudený pes nemusí vychádzať s inými psami, no tento jav postihuje psov všetkých plemien. Psíčkarsky nováčik, preto musí dôkladne zvážiť, či jeho prvý bullteriér bude suka, alebo pes.

 

          Súčasný bullteriér vznikol v Anglicku okolo roku 1850. V priebehu posledných 150 rokov zmenil významne svoj vzhľad. Biely, alebo farebný, stavbou tela zrkadlí silu býka, správaním nespútaného teriéra: domýšľavý, nie moc poslušný a veľmi svojský, často presvedčený, že vie všetko lepšie ako jeho pán. Bullteriér je veľmi tvrdohlavý, vytrvalý v názore a nevzdáva sa ľahko. Bez systematickej výchovy takto môžu vznikať problémy. Pod výchovou musíme rozumieť trpezlivé učenie pravidiel a zákonov. Bullteriér nikdy nebude slepo počúvať príkazy, najprv musí pochopiť logiku danej požiadavky. Musíte mať prirodzenú autoritu, aby vám neprerástol cez hlavu. Treba si však uvedomiť, že bitkami a kopancami ju nezískate. Nikdy nedokážete oceniť povahu bullteriéra, pokiaľ nie ste trpezliví a od svojho psa vyžadujete absolútnu poslušnosť. V takom prípade zvážte radšej iné plemeno.

 

          Pre nováčika môže byť prvý rok výchovy celkom fuška. Ak niekto zatúži po dvoch bullteriéroch, na kúpu druhého by mal minimálne rok počkať. Výchova dvoch rovnako starých šteniat je prakticky nemožná. Kúpu bullteriéra - psa, si treba veľmi dobre uvážiť, ak už doma máte iného psa (pohlavie). Skôr alebo neskôr môže dojsť ku konfrontácii, stačí že pôjde o obľúbenú hračku, s ktorou sa predtým spolu roky hrali. V sumáre, mnoho bullteriérov vie žiť pokope a mať sa navzájom rado, nie je to však vždy stopercentné a bez starostí.

 

          Jedna z najlepších vlastností bullteriérov je ich veľká láska k deťom, príznačné je veľmi opatrné zachádzanie. Bullteriér je schopný prekvapovať svojho pána celý život. Nie je to len komediant, tiež môžme vymenovať zoznam hrôzostrašných príbehov, ako zavše dokáže 

priviesť svojho pána do zúfalstva. Bullteriér rozhodne nie je psom pre každého. Majitelia sa musia učiť prijímať jeho osobnosť. Bullteriér nie je agresívny voči ostatným psom, ale je to silný pes a jeho štýl hry, nemusí byť vždy príjemný. V zápale hry môže dôjsť aj k nehodám. Doma sa však chová ako striktný gaučák, ktorý uprednostní pohodlie sedačky, alebo postele.

bull terriers with children / bullteriér s deťmi
bottom of page